Skip to content

Projekt Pingwin – Design

Bazując na podstawowych założeniach projektu (MVP), zabrałem się do pracy. Do przesyłania danych i komunikacji wybrałem moduł BlueTooth LE Silicon Labsa, żeby ułatwić sobie projektowanie. W grę wchodził BGM111 oraz jego nowsza wersja BGM113, która jest kompatybilny z dawną BLE113 od Blue Giga (wykupiona jakiś czas temu przez SL). W domu mam kilka szt. BGM111, więc wybrałem właśnie ten moduł.
Na rynku jest wiele ciekawych czujników 2w1 lub nawet 3-4w1, jeżeli chodzi o pomiar temperatury oraz wilgotności, np.: HDC1080 (TI), seria SHT3x (Sensirion) czy BME280 (Bosch). Ja wybrałem Si7021 (interface i2c), również z Silicon Labs. Głównie z uwagi na kilka próbek w domu, szeroki zakres napięcia zasilania oraz wystarczająco małe błędy pomiarowe.
Jako UI zastosowałem jeden przycisk, jedną diodę świecącą oraz złącze debuggowe.
Całość zasilana będzie za pomocą bateryjki CR2032. Jej wydajność prądowa oraz pojemność w połączeniu z nisko-energetycznym modułem BLE i odczytami czujnika raz na kilka minut pozwolą – mam nadzieję – na wielomiesięczną pracę urządzenia. Wspomniany szeroki zakres napięć zasilania dla modułu i czujnika wycisną z baterii ostatnie elektrony.
Projekt wykonano z pomocą narzędzia Eagle CAD (od niedawna we władaniu Autodeska w wersji subskrypcyjnej oraz darmowej z ograniczeniami dla użytku niekomercyjnego).

Published inBez kategorii

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *